Neprihlásený používateľ
Slovenská filmová databáza
  1. Réžia
    Frič, Martin
    Výroba
    Slovenská filmová spoločnosť (1945 - 1948)
    Rok výroby
    1946
    Krajina
    Slovensko [Československo]
    Pôvodný nosič
    (85 min.) : čiernobiely, zvukový ; 35 mm
    Štáb
    réžia, Martin Frič; námet, Paľo Bielik (podľa drámy Ivana Stodolu Bačova žena); scenár, Paľo Bielik, Martin Frič, Karel Steklý; kamera, Václav Hanuš, Karol Krška; hudba, Šimon Jurovský ; architekt, Štěpán Kopecký ; umelecký maskér, Miloslav Koubek ; strih, Jan Kohout ; zvuk, Josef Rambousek, Rudolf Pavlíček ; vedúci výroby, Jan Sinnreich ; režijná spolupráca, Paľo Bielik ; asistenti scény, Vladimír Hladký, Vlado Kubenko ; vedúci dialógov, Ján Jamnický ; druhá kamera, Karel Kopřiva ; asistenti kamery, Jozef Ružička, Václav Richter, Emil Rožňovec ; nahral, Filmový symfonický orchestr Praha ; dirigent, Otakar Pařík ; choreografická spolupráca, Elena Holéczyová ; rekvizity, Oldřich Novotný, J. Mrázek ; asistent strihu, Bedřich Voděrka ; asistent výroby, Alexander Sekula ; skript, Eva Hesová, Margita Šubertová [Margita Tomášková] ; umelecký poradca, Karel Plicka ; výtvarný poradca, Karol L. Zachar
    Účinkujúci
    herci: Paľo Bielik (Ondrej Muranica), Jiřina Štěpničková (Eva, Ondrejova žena), Július Pántik (valach Mišo), Arnold Flögl (Mrnčo), Leopolda Dostálová (Ondrejova matka), Andrej Bagar (gazda), Jaromír Garvolt (Ondrík Muranica ako dieťa), Štefan Sliuka (Ondrík Muranica ako mladý muž), Mikuláš Huba (inžinier Gregor), Andrej Chmelko (učiteľ), Ján Jamnický (správca píly), Karel Peyr (riaditeľ baní), Zdeněk Říha (pán na zábave), Ladislav Chudík (pán na zábave), František Zvarík (pán na zábave), Alexander Bada (pán na zábave), Jozef Kello (starec), Ondrej Jariabek (kočiš), Jozef Budský (robotník v bani), František Dibarbora (robotník v bani), Ladislav Kulhánek (poľovník), Ivan Jandl (chlapec), Jan W. Speerger, Juraj Paška, Ján Nahálka, Miriam Paulíny-Tóthová, V. Sekulová, J. Sekula, L. Galšnajder
    Jazyk
    slovenčina, angličtina, maďarčina
    Anotácia
    Dráma zo života slovenských vysťahovalcov v časoch pred prvou svetovou vojnou. Mladý horal Ondrej Muranica utečie pred útlakom maďarských gazdov do Ameriky. Sny a nádeje na lepší život mu však zmarí banská katastrofa. Ondrej je vyhlásený za nezvestného a keď sa po rokoch opäť vracia do vlasti zistí, že sa jeho žena vydala za jeho najlepšieho kamaráta. Filmová adaptácia drámy Ivana Stodolu Bačova žena.
    A drama about Slovaks who emigrated before WW I. It is focused on the life of Ondrej Muranica. He emigrates to America because of the hard life that is partly caused by Hungarian landowners. His dreams and hopes for a happier life are destroyed by a disaster in the mines where he works. Ondrej is declared missing.Years later he returns to his home country and finds out his wife married his best friend.
    PH – všeobecné (tematické)
    slovenské hrané filmy
    emigrácia a imigrácia
    maďarizácia v školách
    dedinské zábavy
    pastierstvo
    ovce
    salaše
    bane
    banské nešťastia
    nevera
    materská láska
    amnézia
    smrť matky
    život na dedine
    PH – druh, žáner, forma
    hrané filmy
    filmy pre kiná
    filmové adaptácie divadelných hier
    sociálne drámy
    filmy bez prekladu cudzojazyčných dialógov (bez podtitulkov)
    dlhometrážne filmy
    35 mm filmy
    Filmové lokácie – exteriéry
    Čertovica (Slovensko)
    Liptovské Sliače (Slovensko)
    Nízke Tatry (Slovensko)
    Výrobné a distribučné údaje
    prvý filmovací deň 19460801 (okolie Čertovice, informácia z článku)
    premiéra 19470424 (Bratislava, kino Hviezda), 19470425 (Praha, kiná Lucerna, Máj)
    Poznámky
    Po úvodných titulkoch nasleduje text: Pred prvou svetovou vojnou mala pokorná slovenská zem prezývku: Horné Uhorsko. Čo bolo dobré a veľké, patrilo pánom. Vrchárom patrila veľká robota, vládlo heslo: tót nem ember. Slováci, utláčaní majetkove i duchovne, utekali do sveta. Víťazili, alebo sa strácali vo svetovom mori. Svojimi osudmi napĺňali smutnú históriu vysťahovalectva. Toto je prípad Ondreja Muranicu, jedného z miliona Slovákov roztrúsených za chlebom po svete... 1910
    Ako distributér na filmovej kópii uvedený Československý štátny film. Ide o faktografickú nezrovnalosť, nakoľko film bol distribuovaný v roku 1947 a Československý štátny film vznikol zákonom v roku 1948.

    Po hranom filme Jánošík režiséra Jaroslava Siakeľa z roku 1921 čakala slovenská kinematografia vyše 20 rokov na ďalší dlhometrážny hraný film. Situácia sa zmenila až po druhej svetovej vojne v roku 1946, keď na podnet režiséra a herca Paľa Bielika vznikol film Varuj...! Film produkčne zabezpečovala Slovenská filmová spoločnosť [Slofis] s pomocou českých filmových tvorcov [réžia - Martin Frič, kamera - Václav Hanuš, scenár - Karel Steklý]. Bielik si hlavnú postavu divadelnej hry Ivana Stodolu Bačova žena, baču Ondreja Muranicu, zahral už v roku 1941 počas svojho pôsobenia v Slovenskom národnom divadle. Spolu s Fričom a Steklým napísal filmový scenár. Dramatický príbeh manželského trojuholníka sa však nekončí tragicky ako v divadelnej predlohe, ale v súlade s povojnovou atmosférou vyznieva optimisticky s nádejou lepšieho života. Vo filme v pozícii asistentov začínali slovenskí filmári, ktorí sa neskôr stali významnými filmovými tvorcami - dokumentarista Vlado Kubenko [asistent réžie], kameramani Jozef Ružička a Emil Rožňovec [asistenti kamery] či jeden z najproduktívnejších strihačov v slovenskom filme Bedřich Voděrka [asistent strihu]. Kostýmy navrhla výtvarníčka Elena Holéczyová, sestra režiséra a herca Martina Hollého st., umeleckými poradcami boli filmár a etnograf Karel Plicka spolu s hercom a režisérom Karolom L. Zacharom, dialógy mal na starosti herec a divadelný režisér Ján Jamnický. Exteriéry filmu sa nakrúcali v Nízkych Tatrách, komparz tvorili obyvatelia dedín Dolný, Stredný a Vyšný Sliač [dnes Liptovské Sliače], interiéry vznikli vo filmových ateliéroch na Barrandove. Slávnostná premiéra filmu sa konala v Bratislave 24. apríla 1947. Dobová tlač bola v hodnotení filmu nejednotná, na jednej strane mu vyčítala najmä nadmernú folklórnosť, rozdrobenosť a povrchnosť motívov, slabé herecké výkony či statickosť kamery, na druhej strane vyzdvihovala folklórne prvky, ktoré dávali filmu celkové lyrické vyznenie, dramatizujúcu hudbu a krásne zábery slovenskej krajiny. V roku 1947 sa film s úspechom premietal v rámci Týždňa československých filmov v Londýne. V roku 1950 došlo k cenzúrnemu vyraďovaniu starších filmov z distribúcie a podľa historiografie bol film Varuj...! označený ako nevhodný z hľadiska ideovej hodnoty. (autor: R. Šmatláková, 2010)

    Vo filme sa hovorí slovensky, anglicky a maďarsky. Film neobsahuje preklad cudzojazyčných dialógov do slovenčiny (podtitulky).

    Ukončená identifikácia hercov. Vo filme neboli identifikovaní viacerí herci uvedení v titulkoch: Juraj Paška, J. W. Speerger, Miriam Paulíny-Tóthová, Ján Nahálka, V. Sekulová, J. Sekula [je možné, že ide o kostymérku Vieru Sekulovú a jej syna Juraja, nepotvrdené], L. Galšnajder. Informácia o účinkovaní Ivana Jandla získaná z internetového článku.

    V záverečných titulkoch uvedené: Vyrobila Slovenská filmová spoločnosť Bratislava v Štátnych filmových ateliéroch a laboratóriách v Prahe.
    Výkon práv výrobcu: Slovenský filmový ústav.

    Dĺžka komponovanej hudby: 44 min. (I. suita - 24 min., II. suita - 20 min., 2640 sek.)
    Variant názvu
    Eva 2
    Volanie hôr 2
    Varuj 8
    Varúj...! 8
    Varúj... 8
    Súvisiaci názov
    preklad názvu: Beware...! [eng]
    preklad názvu: Ovakodj! [hun]
    preklad názvu: Vigyázz [hun]
    preklad názvu: Lockende Ferne [ger]
    Názov diela (heslo)
    Varuj...! [film] (1946)
    Štáb
    Réžia: Martin Frič
    Autor literárnej predlohy: Ivan Stodola
    Autor námetu podľa literárnej predlohy: Paľo Bielik
    Scenár: Paľo Bielik; Martin Frič; Karel Steklý
    Kamera: Václav Hanuš; Karol Krška
    Hudba: Šimon Jurovský
    Architekt: Štěpán Kopecký
    Umelecký maskér: Miloslav Koubek
    Strih: Jan Kohout
    Zvuk: Josef Rambousek; Rudolf Pavlíček
    Vedúci výroby: Jan Sinnreich
    Režijná spolupráca: Paľo Bielik
    Asistenti scény: Vladimír Hladký; Vlado Kubenko
    Vedúci dialógov: Ján Jamnický
    Druhá kamera: Karel Kopřiva
    Asistenti kamery: Jozef Ružička; Václav Richter; Emil Rožňovec
    Choreografická spolupráca: Elena Holéczyová
    Rekvizity: Oldřich Novotný; J. Mrázek
    Asistent strihu: Bedřich Voděrka
    Asistent výroby: Alexander Sekula
    Skript: Eva Hesová; Margita Tomášková
    Umelecký poradca: Karel Plicka
    Výtvarný poradca: Karol L. Zachar
    Hudba (realizácia)
       Dirigent: Otakar Pařík
       Hudbu nahral: Filmový symfonický orchestr
    Účinkujúci – odkazy
    Paľo Bielik | Ondrej Muranica
    Jiřina Štěpničková | Eva, Ondrejova žena
    Július Pántik | valach Mišo
    Arnold Flögl | Mrnčo
    Leopolda Dostalová | Ondrejova matka
    Andrej Bagar | gazda
    Jaromír Garvolt | Ondrík Muranica ako dieťa
    Štefan Sliuka | Ondrík Muranica ako mladý muž
    Mikuláš Huba | inžinier Gregor
    Andrej Chmelko | učiteľ
    Ján Jamnický | správca píly
    Karel Peyr | riaditeľ baní
    Zdeněk Říha | pán na zábave
    Ladislav Chudík | pán na zábave
    František Zvarík | pán na zábave
    Alexander Bada | pán na zábave
    Jozef Kello | starec
    Ondrej Jariabek | kočiš
    Jozef Budský | robotník v bani
    František Dibarbora | robotník v bani
    Ladislav Kulhánek | poľovník
    Ivan Jandl | chlapec
    Jan W. Speerger
    Juraj Paška
    Ján Nahálka
    Miriam Paulíny-Tóthová
    V. Sekulová
    J. Sekula
    L. Galšnajder
    Katalogizácia
    SFU, 02.07.2003 ; AACR2 (rev.26.05.2023)
    Info
    ***Údaje v spracovaní***
    Kategória
    hraný film
    Varuj...!

    Heslo

    Varuj...! [film] (1946)
    Slovenská filmová databáza
    (6) - dokumentárny film
    (10) - filmový šot
    Katalóg SFÚ
    (2) - monografie
    (1) - publikácie obrazové
    (2) - umelecká literatúra
    (1) - zborníky
    (1) - albumy filmových fotografií
    (1) - fotografie z nakrúcania filmu
    (1) - distribučné fotografie
    (6) - negatívy fotografií z nakrúcania filmu
    (4) - fotografie z filmu
    (24) - negatívy fotografií z filmu
    (2) - fotozbierka
    (10) - filmové plagáty
    (1) - plagáty podujatia
    (1) - leták
    (1) - DVD/Blu-ray/VHS
    (1) - dok. zložka (filmu)
    (1) - dok. zložka (podujatia)
    (2) - filmové poviedky
    (1) - literárne scenáre
    (1) - nešpecifikované písomnosti (príprava filmu)
    (1) - výrobné plány filmu
    (2) - technické scenáre
    (1) - dialógové listiny filmu
    (2) - listiny podtitulkov
    (2) - distribučné listy
    (1) - nešpecifikované písomnosti (distribúcia a propagácia filmu)
    (1) - jednotka z archívneho fondu
    (123) - články
    (1) - čísla periodík
    (4) - filmové kópie (distribučné)
    (1) - filmové kópie (konzervačné)
    (4) - filmové nosiče (archívne)

Slovenská filmová databáza

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.